Tandemový seskok    Výcvik    AFF    Sportovní kurz    O nás    Seznamovací let    Kontakt    

cz
      
en
Facebook - Youtube


Náš Facebook


Naše videa na Youtube


Výcvik - seskok padákem
IAFF - seskoky volný pád
Aktuality:
Akce - poukaz na tandemový seskok s otevřenou roční platností pro jednotlivce 4500 Kč s natáčením 6200 Kč.

 Tandemový seskok pro dva v akci za 8600 Kč.

 Poukaz na výcvik a první seskok na padáku křídlo za 3000 Kč.

 Elektronicky budete mít poukaz ihned po zaplacení na účet.

 Tandemové seskoky provádíme na letišti v Kolíně.

 

 

 

 

 
Facebook - Youtube


Náš Facebook


Naše videa na Youtube


Odkazy

      osnova      skripta      Fotky      Objednat AFF / ceník      

      
AFF - skripta

01. Úvod
02. Výstroj
03. Padák typu křídlo
04. Příprava na seskok
05. Výskok
06. Zákl. parašutistická poloha
07. Otevření padáku
08. Zákl. řízení klouzavého padáku
09. Systém přiblížení k cíli
10. Přistávání
11. Určení bodu výskoku

Padák typu křídlo

Myšlenka principu klouzavých padáků byla známa delší dobu, leč teprve v r. 1975 se typem Stratostar a Stratocloud /USA/ začala psát historie tohoto typu padáků. V následujících letech tyto padáky rychle vytlačily v oblasti sportu klasické kulaté vrchlíky.

V principu tento padák funguje jako křídlo letounu -nepadá, ale klouže-, a protože i pro něj platí stejné aerodynamické principy, je možno jej ovládat v daleko větším rozsahu než kulatý padák. Je možno s ním létat proti větru, provádět přesné otáčky, dopřednou rychlost dle potřeby zvyšovat či snižovat.Všechny tyto přednosti jsou ovšem podmíněny mnohem většími nároky na přípravu i samotné ovládání těchto moderních padáků.

Letové vlastnosti těchto padáků jsou určovány nejen tzv.profilem/poměr šířky-hloubky a výšky křídla/, ale též materiálem, z něhož je vrchlík vyroben a různými konstrukčními detaily /jako je počet, velikost a tvar kanálů, různé stabilizační prvky, rozmístění nosných šňůr, aj./. Podstatnou měrou se na letových vlastnostech padáku projeví i jeho zatížení při letu tj. hmotnost parašutisty.

Kategorie studentských / výcvikových, školních / padáků se vyznačuje snadným, klidným otvíráním, snadnou řiditelností, nižší dopřednou i pádovou rychlostí a značnou odolností proti nebezpečným letovým režimům/ přebrzdění, přetažení zatáčky do prudké spirály, aj./.

Z kategorie sportovních padáků se cvičným podobají vrchlíky používané na přesnost přistání - přesné, klidné, stabilní. Stejně klidné a stabilní jsou vrchlíky používané pro tzv. CRW - sportovní odvětví rozvíjející souhru skupiny parašutistů za letu na padácích. Jiné padáky- rychlejší v dopředné i pádové rychlosti - používají závodníci v disciplině RW; jedná se o spolupráci parašutistů za volného pádu.

Výběr padáku konkrétního sportovce se proto řídí několika hledisky vyplývajícími z výše uvedeného - jeho sportovním zaměřením, hmotností, zkušenostmi, i jeho temperamentem.

Padák typu křídlo

HLAVNÍ A ZÁLOŽNÍ PADÁK

Zde jsou hlavní části padáku typu “ křídlo“:

1) Vrchlík se šňůrami
Vrchlík má tvar obdélníku a při pohledu z boku profil křídla. Je tvořen většinou 7 či 9 dvoukomorovými kanály. Tyto komory jsou na náběžné hraně / vpředu / otevřeny a při letu zde nabírají vzduch, na odtokové hraně / vzadu / jsou zcela uzavřeny. Ze spodní strany jsou k vrchlíku přišity šňůry­. Nosných šňůr je 16, v horní části jsou rozdvojeny a v dolní části končí na sponách nosných popruhů. Zbylé 2 šňůry jsou řídicí. Ty se v horní části paprskovitě rozbíhají po odtokové hraně, dole jsou ukončeny řídicími poutky nebo kolíky. Zatažením za řídicí šňůru deformujeme příslušnou stranu odtokové hrany a zpomalením této strany padák zatáčíme.

2) Brzdící dečka
Též “slider“, pruh látky navlečený, pomocí kroužků, na šňůrách, slouží ke zpomalení otvírání padáku, a tím ke zmírnění dynamického nárazu při prudkém zpomalení volného pádu.

3) Kontejner:
Je to vak, který slouží k uložení pečlivě složeného vrchlíku. Na kontejner se do gumových poutek připevní srovnané šňůry vrchlíku.

4) Záložní padák:
Je to další /druhý/ vrchlík, který je v případě jakéhokoliv selhání hlavního padáku schopen bezpečně dopravit parašutistu na zem. Je většinou typu křídlo. Je v předepsaných termínech kontrolován a přebalován. Jeho vysoká funkční spolehlivost je zaručena i tím, že k jeho balení jsou oprávněni pouze baliči s certifikátem k této činnosti.

5) Nosný postroj s obalem padáku
Slouží ke spolehlivému upevnění padáku na tělo parašutisty. Další důležitou úlohou postroje je rozložit síly působící pří otvírání padáku /hodnota přetížení dosahuje až -7 G /. Postroj je tvořen širokými průběžnými popruhy /široce podloženými v místech tahu při přetížení/. Délku popruhů lze individuálně upravovat dle postavy parašutisty, tak aby postroj pevně fixoval padák k tělu a současně netísnil a neomezoval pohyb. Na svislých popruzích jsou umístěny rukojeti a madla odhozu hlavního vrchlíku a otevírání záložního padáku. Nejníže je umístěno madlo otvírání hlavního padáku. Na zádech jsou v obalu, tvořeném chlopněmi, uloženy oba vrchlíky se šňůrami - v horní části záložní, v dolní části hlavní vrchlík.

6) Výtažný padáček
Existuje ve 2 typech: s pružinou / balený pod chlopně obalu padáku/, bez pružiny /balený do kapsy v popruhu či naobalu /. Prostřednictvím spojovací lemovky slouží k vytažení vrchlíku padáku se šňůrami z obalu i kontejneru, a tím k jeho naplnění vzduchem.

Přední strana padákovéhp kompletu

Zadní strana padákovéhp kompletu

Seskok není jen samotný volný pád - Je to soubor činností, jež začínají ustrojením současně s kontrolou padákového kompletu, pokračuje nastoupením do letadla, výskokem a činností za volného pádu, bezpečným otevřením padáku v přiměřené výšce nad terénem, přiblížením se k doskokové ploše a bezpečným přistáním.

Nyní se podrobněji seznámíš s jednotlivými činnostmi - Jejich nejprve teoretické a později i praktické zvládnutí ti umožní ovládání tvé polohy a pohybu za volného pádu i bezpečné a přesné ovládání letu padáku zakončené bezpečným přistáním.

 


tandemové seskoky:: taekvondo::Aikido  Doména je zaregistrovaná Doména je zaregistrovaná, jej obsah sa pripravuje.