Otevření padáku
Optimální podmínky pro otvírání padáku jsou tehdy, když otvíráme beze spěchu, ve zvolené výšce a v základní prsní poloze. V takovém případě je největší pravděpodobnost, že otvírání proběhne bez jakýchkoliv rušivých příhod.
Je důležité v průběhu celého volného pádu pravidelně sledovat výšku občasným letmým pohledem na stupnici výškoměru, abychom nebyly překvapeni naléhavým zvukem akustického signalizátoru výšky a teprve tehdy zahajovali otvírací manévr.
Otevírání padáku si můžeme rozdělit do 3 fází:
- Pohlédni - pohledem se přesvědčíš o přesné poloze rukojeti uvolňovače
- abys neuchopil jinou část postroje. Při umístění uvolňovače na spodní části padáku, ve fázi pohlédni se soustřeď na správnou pozici těla a představ si další činnost při otvírání padáku
- Uchop - plynulým pohybem uchopíš pravou rukou rukojeť uvolňovače hlavního padáku a současně přesuneš levou ruku před hlavu, tímto manévrem kompenzuješ porušenou symetrii horních končetin.
- Vytrhni - vytrhneš rukojeť s uvolňovacím lankem a obě horní končetiny provedou opačný pohyb než při Úchopu, tj. zaujmeš základní prsní polohu.
Hlavní úkony po otevření padáku
Tahem za uvolňovací lanko vytáhneš zajišťovací trn z poutka obalu hlavního padáku, pružina vymrští výtažný padáček a tento stržen proudem vzduchu vytáhne z obalu vrchlík se šňůrami. Kanály vrchlíku, plnící se vzduchem, vyformují vrchlík do tvaru křídla a padák přejde do režimu letu.
Po vytrhnutí uvolňovače odpočítáš 3 s /121, 122, 123/. během této doby by mělo dojít k rozvinutí vrchlíku a zastavení volného pádu.
Rychlost plnění kanálů, a tím i dynamika zpomalení pádu je regulována sliderem - uvolňováním padákových šňůr.
1) Kontrola vrchlíku - pohledem se přesvědčíš, že při otvírání nedošlo k závadě /jsou naplněny všechny kanály, vrchlík i šňůry jsou neporušeny, šňůry nejsou přehozeny přes vrchlík,atd./. Poté uchopíš madla /či kolíky/ řídicích šňůr a zatáhnutím za ně - padák odbrzdíš.
2) Orientace v prostoru - hned v prvních fázích letu na padáku se musíš přesvědčit, že ti nehrozí srážka s jiným parašutistou. Poté zjistíš, kde se nachází doskoková plocha a padák nasměruješ k ní.
3) Řízení padáku - po uložení volného uvolňovače /za popruh, či do kapsy/ se budeš při prvních seskocích většinou snažit kopírovat dráhu letu svého instruktora /bude vždy pod tebou, neboť otvírá později/. Zejména v případě nepřesného vysazení tě bezpečně dovede na náhradní doskokovou plochu.
|